Metody Leczenia

Uroginekologia


Słyszymy o niej coraz więcej. Zaczynamy ją poznawać i oswajać się z jej obecnością. Ale co naprawdę o niej wiemy?

Mówi się, że terapia uroginekologiczna zajmuje się wszelkimi zaburzeniami obszaru miednicy mniejszej – przywracaniem jej ruchomości i funkcji. To oczywiście absolutna prawda, natomiast nie ograniczałabym się jedynie do tej okolicy kobiecego ciała. Spojrzałabym na to trochę szerzej, bo wierzcie mi, mamy przed sobą spory horyzont. Otóż uroginekologia to nic innego jak praca nad przywracaniem lub podtrzymywaniem równowagi organizmu kobiety – zarówno sfery cielesnej jak i tej emocjonalnej. Tu ważna jest świadomość, że nie możemy podzielić tego na dwie, całkowicie niezależne od siebie, kategorie: „ W mojej głowie sztorm, ale ciało to statek, którego nic nie ruszy”.

Skoro już wiemy, że nie chodzi tylko o ciało, to śmiało możemy powiedzieć, że uroginekologia to praca z kobietą – z jej ciałem, świadomością ciała i wszystkim, co w sobie nosi.

Okolica miednicy mniejszej jest natomiast centrum wszystkiego. Stanowi miejsce przedłużenia gatunku, ale też – niemniej ważne – miejsce kobiecej rozkoszy, w związku z tym jest tak ważna i jednocześnie tak wrażliwa! Nasi przodkowie używali pięknego określenia na żeńskie narządy rozrodcze: skarbnica życia.

Mięśnie dna miednicy i narządy płciowe jak tarcza reagują na każde wzmożone napięcie, bodźce fizyczne i psychiczne. Dlatego tak często dochodzi do dysfunkcji w jej obrębie. Objawy ze strony miednicy i układu płciowo-moczowego, nie muszą oznaczać, że to właśnie z nimi jest problem. Często przyczyna znajduje się w zupełnie innym miejscu, a usunięcie jej, przywróci witalność całego organizmu.

Jak widzicie nie chodzi jedynie o zniesienie napięć z okolic i narządów, za sprawą których możemy mówić o sobie „jestem kobietą”. Chodzi przede wszystkim o świadomość własnego ciała, poznawanie go każdego dnia i szanowanie go. Ale również o pielęgnację umysłu, którą niestety tak często odkładamy na dalszy plan.


...